A Karib-tenger kakaóbajnokai tovább élnek
Panamában, a Karib-tenger partjainál lévő szigetvilágon élő Kuna indiánoknak nagyon alacsony a vérnyomásuk, tovább élnek, mint a szárazföldi lakosok, és ritkábban hunynak el infarktusban, sztrókban, cukorbetegségben és rákban. Az étrendjük egyik kiemelkedő eleme, a magas flavanol tartalmú kakaó, amit nagy mennyiségben fogyasztanak napi szinten.
Ritkábbak a civilizációs betegségek
Norman K. Hollenberg (MD, PhD - Harvard Medical School) több éven át élt a Kuna indiánok között és tanulmányozta egészségi állapotukat és környezetüket. Neki tűnt fel, hogy a szigetlakók körében elenyésző, alig 10 %-ra tehető a civilizációs betegségek száma. Hollenberg és kollégái megállapították, hogy a relatív kockázata a szív betegség okozta halálnak a szárazföldön 1,280 %-kal magasabb mint a szigeteken, a rák okozta halálnak pedig 630 %-kal magasabb.
De mi okozza ezt a különbséget?
A genetikai különbség eleve kizárt volt, hiszen ugyanaz a népcsoport volt, csak más helyen éltek. A kutatók a környezeti tényezőket kezdték vizsgálni. Az étrendjükben nem találtak érdemleges különbséget a szárazföldiekkel szemben, csupán egy dolgot. A szigetlakók több mint 5 csésze kakaóitalt isznak naponta. Flavanolokban igen gazdag otthon termesztett, vagy columbiai kakaóból készítik az italt. Úgy becsülték, hogy egy Kuna indián kb. 1,880 mg-ot fogyaszt egy nap alatt. A Földön nincs még egy közösség, ami ekkora mennyiségben fogyasztana flavanolt!
Tényleg tovább élnek
További kutatások során kimutatták, hogy az 55 év feletti lakosok a szigeteken kétszer annyian vannak (nők és férfiak egyaránt), mint a szárazföldön. Tehát nem csak a civilizációs betegségek ritkábbak, hanem valóban tovább is élnek mint szarazföldi honfitársaik.
V.-D. Alma
Forrás: Journal of American Society of Hypertens