Miért növeld az antioxidánsok bevitelét, ha endometriózisod van?
Az, hogy az antioxidánsok számos betegség megelőzésében segíthetnek, az ma már köztismert. Emiatt egyre több kutatás foglalkozik a kérdéssel és az endometriózis is vizsgálat tárgyát képezte egy szuper kutatásban.
Mik azok az antioxidánsok?
"Az antioxidánsok szerepe a szabad gyökök hatástalanítása, ezáltal az oxidatív stressz kivédése, végül az ebből eredő károsodások és betegségek megelőzése."1
Az antioxidánsok szerepe a szabad gyökök hatástalanítása
"Tágabb értelemben oxidáció alatt az energiatermelő anyagcsere-folyamatokat is érthetjük, amelyek a szervezet lebontó folyamatait foglalják magukba.
Ezen folyamatok során szabad gyökök keletkeznek, melyek kémiai szerkezetére jellemző, hogy egy-egy részecskéjük párosítatlan elektront tartalmaz. A párosítatlan elektronok miatt a szabad gyökök nagyon reakcióképesek. A szervezetben normál körülmények között is keletkeznek ilyen reakcióképes molekulák, ám egészséges, fiziológiailag kiegyensúlyozott esetben a megfelelő kémiai közvetítők képesek azokat hatástalanítani.
Természetesen a külső környezetben keletkező szabad gyökök is hatással vannak szervezetünkre. A nagy reakcióképességű molekulák számának növekedése a szervezetre káros hatást gyakorol.
A szervezet viszonylag tág határokon belül képes a kompenzációra, ám a kémiai támadások sokasodásával a védekezőképesség gyengül, és a szabad gyökök kifejtik káros hatásukat."2
Mit vizsgált a tanulmány?
A már említett tanulmány azt járta körbe, hogy van-e különbség az endometriózisos, és az attól mentes nők antioxidáns bevitele között. Valamint azt, hogy ha 4 hónapon át alkalmaznak magas antioxidáns tartalmú diétát endometriózisos nők, történik-e változás az antioxidáns markereikben ("jelzőikben").
A vizsgálat és eredménye
A teszt eredmények azt mutatták, hogy az endometriózisos nők esetében alacsonyabb volt számos vitamin bevitele
Az első kérdést egy kérdőív segítségével válaszolték meg, amit rendszeresen ki kellet tölteniük a résztvevőknek. Az eredmények azt mutatták, hogy az endometriózisos nők esetében alacsonyabb volt az A, C, E vitamin, cink, és réz bevitel.
A második kérdés esetén az endometriózisos nőket két csoportra osztották, melyekből az egyik csoport 4 hónapon át alkalmazta a magas antioxidáns tartalmú diétát. Már két hónap diéta után a vitaminok koncentrációja és az antioxidáns enzim aktivitás növekedése, ugyanakkor az oxidatív stressz markerek csökkenése volt megfigyelhető ezeknél a nőknél.
A tanulmány fordítása a cikk alján elérhető.
Milyen antioxidáns források léteznek?
Az ORAC érték a hivatalos mutatója egy élelmiszer antioxidáns hatásának
Erre számos lista létezik az interneten. Érdemes olyat keresni, ahol az ORAC (Szabadgyök Elnyelő Kapacitás) értéket is feltüntetik. Ez a hivatalos mutatója egy élelmiszer antioxidáns hatásának.
Általánosságban elmondható, hogy a zöld zölsdégek nagyon jó antioxidánsok, ugyanígy a bogyós gyümölcsök, különösen az acai bogyó. Magok között is sok az antioxidáns, például dió, a kakóbab pedig az egyik legerősebb antioxidáns.
Kevésbé ismert, de számos fűszer is magas antioxdáns tartalommal rendelkezik, például a szegfűszeg. Ezekből többet is könnyen beépíthetünk az étrendünkbe.
V.-D. Alma
élelmiszermérnök
Felhasznált irodalom:
1,2: WEBBETEG
Hivatkozott tanulmány összefoglalása, magyar fordításban:
Endometriózisban szenvedő nőknél javultak a perifériás antioxidáns markerek miután magas antioxidáns tartalmú diétát folytattak
Háttér: Az oxidatív stressz már többször került meghatározásra a peritoneális folyadékban és perifériás vérben, endometriózisban szenvedő nőknél. Azonban kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy a nők ezen csoportja mennyi antioxidánst vitt be a szervezetébe. Ennek a munkának az volt a célja, hogy 1) összehasonlítsa az antioxidáns bevitelt endomtriózisban szenvedő és attól mentes nők között, valamint 2) megalkotni és alkalmazni egy magas antioxidáns tartalmú diétát, ami alapján megbecsülhető, hogy ez mennyire képes csökkenteni az oxidatív stressz markereket, és javítani a perifériás antioxidáns markereket az endometrziózisos nők perifériás vérében.
Módszer: Endometriózissal küzdő (WEN, n=83) és attól mentes nőket (WWE, n=80) kérdeztek egy Élelmiszer Gyakorisági Kérdőív segítségével, hogy összehasonlítsák az antioxidáns bevitelüket (vitaminok és ásványi anyagokkal bevitt antioxidánsok). Ezután, a WEN résztvevőket két csoportra osztották, kontrol (n=35) és magas antioxidáns bevitelű diétát követő csoportra (n=37), amit 4 hónapon keresztül követtek. A magas antioxidáns tartalmú diéta (HAD) garantáltan tartalmazta a javasolt napi beviteli érték 150 %-át A vitaminból (1050 mikrog retinol ekvivalens), a javasolt beviteli érték (RDI) C vitaminból (500 mg) és 133 % RDI-t E vitaminból (20 mg). Az oxidatív stresszt és az antioxidáns markereket (vitaminok és antioxidáns enzim aktivitás) minden hónapban meghatározták a vérplazmában.
Eredmények: Az antioxidáns bevitel összehasonlítása a WEN-ek és WWE-k között, azt mutatta, hogy a WEN (endometriózissal küzdő nők) csoport tagjainál alacsonyabb az A, C, E vitamin, cink, és réz bevitel (p<0,05, Mann Whitney Rank teszt). A szelén bevitel tekintetében nem volt statisztikai különbség a csoportok között. A tanulmány alatt, a 24 óránként kitöltött kérdőívek összehasonlítása azt mutatta, hogy a HAD csoportban a három vitamin bevitele magasabb volt. Két hónap diéta után a vitaminok koncentrációja (szérum retinol, alpha-tokoferol, leukocit és plazma aszkorbát) és az antioxidáns enzim aktivitás (szuperoxid-diszmutáz, glutation peroxidáz, ) növekedése, ugyanakkor az oxidatív stressz markerek (malondialdehid, és lipid hidroperoxidok) csökkenése volt megfigyelhető a HAD csoportban. Ezt a jelenséget nem lehetett megfigyelni a kontrol csoportban.
Következtetés: Az endometriózisban szenvedő nőknél (WEN) alacsonyabb az antioxidáns bevitel összehasonlítva az attól mentes nőkkel (WWE). A perifériás oxidatív stressz markerek csökkentek, az antioxidáns markerek pedig növekedtek a WEN csoport tagjaiban, a HAD (magas antioxidáns tartalmú diéta 4 hónapon át) alkalmazása után.